Olympesch Wanterspiller 2006/Äishockey

Déi Olympesch Rëng

Bei den XX. Olympesche Wanterspiller 2006 zu Turin goufen zwéin Äishockeystournoien ofgehalen. 21 vun 38 Matcher vun de Männer an d'Hallschent (10 vun 20) vun de Matcher vun de Frae sinn an der Hal Torino Palasport Olimpico gespillt ginn, de Rescht an der Hal Torino Esposizioni.

D'Männerkompetitioune goufe vum 15. Februar bis de 26. Februar an d'Fraekompetitioune vum 11. Februar bis den 20. Februar ausgedroen.

MännerÄnneren

Den Organisateur Italien an déi aacht bescht Ekippen an der Äishockey-Weltranglëscht (Stand: Äishockey-Weltmeeschterschaft 2004) waren automatesch fir Turin qualifizéiert: Däitschland, Finnland, Kanada, Russland, Schweden, Slowakei, Tschechien an d'USA. Em déi dräi lescht Plazen gouf et separat Qualifikatiounstournoien. Hei konnte sech d'Schwäiz, Lettland an de Kasachstan duerchsetzen.

Déi 12 Ekippen hu fir d'éischt eng Virronn gespillt bei deenen déi jeeweils véier Bescht vun all Grupp an d'Véierelsfinall komm sinn. Duerno ass et am K.O.-System weider gaangen.

VirronnÄnneren

Grupp AÄnneren

Schlusstabell

# Ekipp Punkten Gewonnen Gläichgespillt Verluer Goler
1   Finnland 10 5 0 0 19:2
2 CHE  Schwäiz 6 2 2 1 10:12
3   Kanada 6 3 0 2 15:9
4   Tschechesch Republik 4 2 0 3 14:12
5   Däitschland 2 0 2 3 7:16
6   Italien 2 0 2 3 9:23

D'Matcher am Detail

15. Februar 2006
  Italien 2-7   Kanada Palasport Olimpico 13:00
(Giulio Scandella, John Parco) (0-1;2-5;0-1) (Jarome Iginla (2), Dany Heatley, Shane Doan, Martin St-Louis, Brad Richards, Joe Thornton)
CHE  Schwäiz 0-5   Finnland Torino Esposizioni 15:30
  (0-1;0-4;0-0) (Olli Jokinen (2), Teppo Numminen, Teemu Selanne (2))
  Däitschland 1-4   Tschechesch Republik Palasport Olimpico 17:00
(Tino Boos) (1-0;0-2;0-2) (Tomas Kaberle (2), Jaromir Jagr, David Vyborny)
16. Februar 2006
  Finnland 6-0   Italien Palasport Olimpico 12:00
(Jere Lehtinen, Saku Koivu, Jussi Jokinen, Ville Peltonen, Teemu Selänne (2)) (0-0;4-0;2-0)  
  Tschechesch Republik 2-3 CHE  Schwäiz Torino Esposizioni 13:00
(Jaromir Jagr, Marek Zidlicky) (0-1;1-1;1-1) (Thomas Ziegler, Thierry Paterlini, Mark Streit)
  Kanada 5-1   Däitschland Palasport Olimpico 20:00
(Wade Redden, Joe Sakic, Simon Gagne, Dany Heatley, Shane Doan) (3-0;1-1;1-0) (Christian Ehrhoff)
18. Februar 2006
  Italien 3-3   Däitschland Palasport Olimpico 13:00
(John Parco, Tony Iob, Christian Borgatello) (1-0;0-1;2-2) (Tomas Martinec, Sven Felski, Marcel Goc)
  Kanada 0-2 CHE  Schwäiz Torino Esposizioni 15:30
  (0-1;0-1;0-0) (Paul di Pietro (2))
  Tschechesch Republik 2-4   Finnland Palasport Olimpico 21:00
(Marek Zidlicky (2)) (1-1;1-1;0-2) (Olli Jokinen, Jere Lehtinen (2), Teemu Selänne)
19. Februar 2006
  Däitschland 2-2 CHE  Schwäiz Palasport Olimpico 12:00
(Sven Felski, Tino Boos) (0-0;1-2;1-0) (Flavien Conne, Paul di Pietro)
  Tschechesch Republik 4-1   Italien Palasport Olimpico 20:00
(Milan Hejduk, Vaclav Prospal (3)) (2-0;1-0;1-1) (John Parco)
  Finnland 2-0   Kanada Torino Esposizioni 21:00
(Teemu Selänne, Niko Kapanen) (2-0;0-0;0-0)  
21. Februar 2006
CHE  Schwäiz 3-3   Italien Palasport Olimpico 12:30
(Romano Lemm, Patrick Fischer, Ivo Ruthemann) (2-1;0-1;1-1) (Joe Busillo, Carter Trevisani, Tony Iob)
  Finnland 2-0   Däitschland Torino Esposizioni 15:30
(Niko Kapanen, Saku Koivu) (1-0;1-0;0-0)  
  Kanada 3-2   Tschechesch Republik Palasport Olimpico 16:30
(Brad Richards, Martin St-Louis, Chris Pronger) (3-0;0-1;0-1) (Pavel Kubina, Petr Cajanek

Grupp BÄnneren

Schlusstabell

# Ekipp Punkten Gewonnen Gläichgespillt Verluer Goler
1   Slowakei 10 5 0 0 18:8
2   Russland 8 4 0 1 23:11
2   Schweden 6 3 0 2 15:12
3   USA 3 1 1 3 13:13
5   Kasachstan 2 1 0 4 9:16
6   Lettland 1 0 1 4 11:29

D'Matcher am Detail

15. Februar 2006
  Kasachstan 2-7   Schweden Torino Esposizioni 11:30
(Yevgeniy Koreshkov, Vladimir Antipin) (0-3;1-4;1-0) (Daniel Tjarnqvist (2), Daniel Alfredsson, Henrik Sedin (2), Per Johan Axelsson, Mats Sundin)
  Russland 3-5   Slowakei Torino Esposizioni 20:00
(Pavel Datsyuk, Alexei Kovalev, Alexander Ovechkin) (2-1;1-2;0-2) (Pavol Demitra, Lubomir Visnovsky, Peter Bondra, Marian Gaborik (2))
  Lettland 3-3   USA Palasport Olimpico 21:00
(Aleksandrs Nizivijs, Atvars Tribuncovs, Herberts Vasiljevs) (1-2;2-0;0-1) (Brian Gionta, Craig Conroy, Jordan Leopolds)
16. Februar 2006
  Schweden 0-5   Russland Palasport Olimpico 16:00
  (0-0;0-3;0-2) (Maxim Sushinsky, Alexander Ovechkin, Alexei Kovalev, Viktor Kozlov, Maxim Afinogenov)
  Slowakei 6-3   Lettland Torino Esposizioni 17:00
(Richard Zednik, Ronald Petrovicki, Pavol Demitra, Marian Hossa (2), Zdeno Chara) (4-1;1-2;1-0) (Sandis Ozolins, Martins Cipulis, Aleksandrs Nizivijs)
  USA 4-1   Kasachstan Torino Esposizioni 21:00
(Bill Guerin, Brian Rolston, Brian Gionta, Mike Modano) (3-0;0-0;1-1) (Yevgeniy Koreshkov)
18. Februar 2006
  Kasachstan 0-1   Russland Torino Esposizioni 11:30
  (0-0;0-1;0-0) (Alexander Kharitonov)
  Schweden 6-1   Lettland Palasport Olimpico 17:00
(Samuel Pahlsson, Nicklas Lidstrom, Daniel Alfredsson (2), Per Johan Axelsson, Henrik Zetterberg) (1-0;4-0;1-1) (Maris Ziedins)
  Slowakei 2-1   USA Torino Esposizioni 20:00
(Marian Hossa, Peter Bondra) (0-0;1-1;1-0) (Brian Rolstone)
19. Februar 2006
  Russland 9-2   Lettland Torino Esposizioni 13:00
(Ilya Kovalchuk (4), Maxim Sushinsky, Victor Kozlov, Alexei Yashin, Evgeni Malkin, Alexander Ovechkin) (3-1;3-0;3-1) (Aigars Cipruss, Mikelis Redlihs)
  Slowakei 2-1   Kasachstan Palasport Olimpico 16:00
(Peter Bondra, Marian Hossa) (0-1;1-0;1-0) (Yevgeniy Koreshkov)
  USA 1-2   Schweden Torino Esposizioni 17:00
(Mike Modano) (1-1;0-0;0-1) (Daniel Alfredsson, Mikael Samuelsson)
21. Februar 2006
  Lettland 2-5   Kasachstan Torino Esposizioni 11:30
(Leonids Tambijevs, Aigars Cipruss) (1-1;0-1;1-3) (Alexandr Koreshkov, Nikolay Antropov, Sergey Alexandrov, Yevgeniy Koreshkov (2))
  Schweden 0-3   Slowakei Torino Esposizioni 20:00
  (0-1;0-0;0-2) (Peter Bondra, Marian Hossa, Radoslav Suchy)
  USA 4-5   Russland Palasport Olimpico 20:30
(Brian Rolston, Brian Gionta, Scott Gomez, Erik Cole) (1-2;1-1;2-2) (Alexander Korolyuk, Evgeni Malkin, Andrei Markov, Alexander Ovechkin, Alexei Kovalev)

VéierelsfinallenÄnneren

22. Februar 2006
CHE  Schwäiz 2-6   Schweden Torino Esposizioni 16:30
(Mark Streit, Romano Lemm) (1-2;0-3;1-1) (Henrik Sedin, Fredrik Modin, Henrik Zetterberg, Mats Sundin (2), Samuel Pahlsson)
  Finnland 4-3   USA Palasport Olimpico 17:30
(Ville Peltonen, Sami Salo, Olli Jokinen (2)) (2-1;2-1;0-1) (Mike Knuble, Mathieu Schneider, Brian Gionta)
  Kanada 0-2   Russland Torino Esposizioni 20:30
  (0-0;0-0;0-2) (Alexander Ovechkin, Alexei Kovalev)
  Slowakei 1-3   Tschechesch Republik Palasport Olimpico 21:30
(Marian Gaborik) (0-1;0-1;1-1) (Martin Rucinsky, Milan Hejduk, Martin Straka)

HalleffinallenÄnneren

24. Februar 2006
  Schweden 7-3   Tschechesch Republik Palasport Olimpico 16:30
(Fredrik Modin, Per Johan Axelsson, Henrik Sedin, Christian Backman, Jorgen Jonsson, Daniel Alfredsson, Tomas Holmstrom) (2-1;4-2;1-0) (Filip Kuba, Ales Hemsky, Vaclav Prospal)
  Finnland 4-0   Russland Palasport Olimpico 21:30
(Ville Peltonen, Toni Lydman, Saku Koivu, Olli Jokinen) (1-0;2-0;1-0)

FinallenÄnneren

25. Februar 2006
  Russland 0-3   Tschechesch Republik Palasport Olimpico 20:30
  (0-1;0-1;0-1) (Martin Erat, Marek Zidlicky, Martin Straka)
26. Februar 2006
  Finnland 2-3   Schweden Palasport Olimpico 14:00
(Kimmo Timonen, Ville Peltonen) (1-0;1-2;0-1) (Henrik Zetterberg, Niklas Kronwall, Nicklas Lidstrom)

SchlussklassementÄnneren

Klassement no NatiounenÄnneren

Plaz Ekipp
1.   Schweden
2.   Finnland
3.   Tschechesch Republik
4.   Russland
5.   Slowakei
6. CHE  Schwäiz
7.   Kanada
8.   USA
9.   Kasachstan
10.   Däitschland
11.   Italien
12.   Lettland

D'Ekippen (Medailegewënner)Änneren

Gold: Schweden

Sëlwer: Finnland

Bronz: Tschechien

FraenÄnneren

Den Organisateur Italien an déi véier bescht Ekippen an der Äishockey-Weltranglëscht (Stand: Äishockey-Weltmeeschterschaft 2004) waren automatesch fir Turin qualifizéiert: Finnland, Kanada, Schweden an d'USA.

Fir déi dräi lescht Plaze gouf et separat Qualifikatiounstournoien. Hei konnte sech Däitschland, Russland an d'Schwäiz duerchsetzen.

Déi 8 Ekippen hu fir d'éischt eng Virronn gespillt bei deenen déi zwou bescht direkt an d'Halleffinall komm sinn. Déi drëtt- a véiertplazéiert hunn em d'Plazen 5-8 gespillt.

VirronnÄnneren

Grupp AÄnneren

Schlusstabell

# Ekipp Punkten Gewonnen Gläichgespillt Verluer Goler
1   Kanada 6 3 0 0 36:1
2   Schweden 4 2 0 1 15:9
3   Russland 2 1 0 2 6:16
4   Italien 0 0 0 3 1:32

D'Matcher am Detail

11. Februar 2006
  Schweden 3-1   Russland Palasport Olimpico 15:30
(Nanna Jansson, Katarina Timglas, Maria Rooth) (0-0;2-1;1-0) (Svetlana Trefilova)
  Kanada 16-0   Italien Palasport Olimpico 20:30
(Caroline Ouellette (3), Hayley Wickenheiser (3), Cheryl Pounder (2), Sarah Vaillancourt, Carla Macleod, Gillian Apps (2), Jennifer Botterill, Jayna Hefford, Danielle Goyette, Katie Weatherston) (5-0;4-0;7-0)  
12. Februar 2006
  Russland 0-12   Kanada Torino Esposizioni 16:30
  (0-7;0-2;0-3) (Vicky Sunohara, Meghan Agosta (3), Cherie Piper (3), Danielle Goyette, Hayley Wickenheiser, Katie Weatherston, Sarah Vaillancourt, Carla Macleod)
13. Februar 2006
  Schweden 11 - 0   Italien Torino Esposizioni 15:00
(Therese Sjolander (3), Gunilla Andersson (2), Nanna Jansson, Erika Holst, Ann Louise Edstrand (2), Maria Rooth (2)) (3-0;5-0;3-0)  
14. Februar 2006
  Italien 1-5   Russland Torino Esposizioni 13:00
(Sabina Florian) (1-1;0-1;0-3) (Yulia Gladysheva, Svetlana Trefilova(2), Iya Gavrilova (2))
  Kanada 8-1   Schweden Palasport Olimpico 15:30
(Gillian Apps (3), Hayley Wickenheiser, Danielle Goyette (2), Katie Weatherston, Jayna Hefford) (2-0;5-1;1-0) (Ylva Lindberg)

Grupp BÄnneren

Schlusstabell

# Ekipp Punkten Gewonnen Gläichgespillt Verluer Goler
1   USA 6 3 0 0 18:3
2   Finnland 4 2 0 1 10:7
2   Däitschland 2 1 0 2 2:9
3 CHE  Schwäiz 0 0 0 3 1:12

D'Matcher am Detail

11. Februar 2006
  Finnland 3-0   Däitschland Torino Esposizioni 13:00
(Mari Pehkonen; Heidi Pelttari; Marja Helena Pavila) (2-0;0-0;1-0)  
  USA 6-0 CHE  Schwäiz Torino Esposizioni 18:00
(Katie King; Tricia Dunn Luoma; Krissy Wendel (2); Natalie Darwitz; Jenny Potter) (1-0;1-0;4-0)  
12. Februar 2006
  Däitschland 0-5   USA Palasport Olimpico 19:00
  (0-2;0-2;0-1) (Jenny Potter, Katie King, Sarah Parsons (2), Natalie Darwitz)
13. Februar 2006
  Finnland 4-0 CHE  Schwäiz Palasport Olimpico 17:30
(Saara Tuominen, Karolina Rantamaki, Mari Saarinen, Mari Pehkonen) (1-0;0-0;3-0)  
14. Februar 2006
CHE  Schwäiz 1-2   Däitschland Torino Esposizioni 18:00
(Tina Schumacher) (0-0;1-2;0-0) (Michaela Lanzl, Christina Oswald)
  USA 7-3   Finnland Palasport Olimpico 20:30
(Sarah Parsons (2), Katie King, Angela Ruggiero (2), Natalie Darwitz, Krissy Wendell) (1-2;1-1;5-0) (Mari Pehkonen, Emma Laaksonen, Kati Kovalainen)

Matcher fir d'Plazen 5-8Änneren

Plaz 5-8

17. Februar 2006
  Russland 6-2 CHE  Schwäiz Torino Esposizioni 13:00
(Svetlana Trefilova, Tatiana Burina, Larisa Mishina (3), Alexandra Kapustina (1-1;4-1;1-0) (Rachel Rochat, Kathrin Lehmann
  Däitschland 5-2   Italien Torino Esposizioni 18:35
(Maritta Becker (2), Sara Seiler, Nikola Holmes, Nina Ritter) (3-2;0-0;2-0) (Maria Michaela Leitner (2))

Plaz 7

20. Februar 2006
CHE  Schwäiz 11-0   Italien Torino Esposizioni 13:00
(Daniela Diaz (2), Julia Marty (2), Kathrin Lehmann (2), Laura Ruhnke (2), Christine Meier, Stefanie Marty (2)) (4-0;6-0;1-0)  
  Russland 0-1 (d.r.)   Däitschland Torino Esposizioni 17:00
  (0-0;0-0;0-0;0-1)  

Plaz 5

20. Februar 2006
CHE  Schwäiz 11-0   Italien Torino Esposizioni 13:00
(Daniela Diaz (2), Julia Marty (2), Kathrin Lehmann (2), Laura Ruhnke (2), Christine Meier, Stefanie Marty (2)) (4-0;6-0;1-0)  
  Russland 0-1 (d.r.)   Däitschland Torino Esposizioni 17:00
  (0-0;0-0;0-0;0-1)  

HalleffinallenÄnneren

17. Februar 2006
  USA 2-3 (d.r.)   Schweden Palasport Olimpico 17:00
(Kristin King, Kelly Stephens) (1-0;1-2;0-0;0-0;0-1) (Maria Rooth (2))
  Kanada 6-0   Finnland Palasport Olimpico 21:00
(Katie Weatherston, Gillian Apps, Hayley Wickenheiser, Caroline Ouellette, Cherie Piper (2)) (2-0;2-0;2-0)  

FinallenÄnneren

20. Februar 2006
Plaz 3-4
  Finnland 0-4   USA Palasport Olimpico 16:30
  (0-3;0-1;0-0) (Kelly Stephens, Katie King (3))
Plaz 1-2
  Schweden 1-4   Kanada Palasport Olimpico 20:30
(Gunilla Andersson) (0-2;0-2;1-0) (Gillian Apps, Caroline Ouellette, Cherie Piper, Jayna Hefford)

SchlussklassementÄnneren

Klassement no NatiounenÄnneren

Plaz Ekipp
1.   Kanada
2.   Schweden
3.   USA
4.   Finnland
5.   Däitschland
6.   Russland
7. CHE  Schwäiz
8.   Italien

D'Ekippen (Medailegewënner)Änneren

Gold: Kanada

Sëlwer: Schweden

Bronz: USA

MedailespigelÄnneren

Medailespigel
Plaz Land Gold Sëlwer Bronz Total
1   Schweden 1 1 - 2
2   Kanada 1 - - 1
3   Finnland - 1 - 1
4   Tschechesch Republik - - 1 1
  USA - - 1 1
Olympesch Wanterspiller 2006
Alpinschi | Äishockey | Äiskonschtlaf | Äisschnelllaf | Biathlon | Bob | Curling
Freestyle | Nordesch Schi | Rennschlitt | Shorttrack | Skeleton | Snowboard

Um SpaweckÄnneren

Commons: Ice hockey at the 2006 Winter Olympics – Biller, Videoen oder Audiodateien